بیمه بابری

بیمه باربری

نوعی بیمه حمل و نقل کالا (از طریق زمینی، هوایی و دریایی) است که به موجب آن بیمه گر در مقابل حق بیمه‌ای که از بیمه‌گذار دریافت می‌کند متعهد می‌شود چنانچه در جریان حمل کالا از نقطه‌ای به نقطه دیگر در نتیجه وقوع خطرهای موضوع بیمه، ‌کالا تلف و یا دچار خسارت شود و یا بیمه‌گذار هزینه‌هایی در رابطه با این خطرات متحمل شود، زیان وارده را جبران کند.

بیمه باربری زیان‌های مالی کالاهای تجاری را در صورت تحقق خطرات مرتبط با حمل و نقل(‌دریایی، هوایی، زمینی و ریلی) مورد پوشش قرار می‌دهد و هدف از ارائه آن، حفظ منافع صاحبان کالا، تجار و واردکنندگان است.

بیمه‌های باربری را می‌توان از حیث پوشش بر اساس استاندارد انستیتوی بیمه‌گران لندن با یکی از شروط کلوز A B , C و TOTAL LOSS تحت پوشش قرار داد.

انواع بیمه باربری

بیمه باربری وارداتی: مختص کالاهایی است که توسط اشخاص حقیقی و حقوقی از کشورهای خارجی خریداری می‌گردند که با توجه به قوانین جاری، خرید این نوع بیمه برای وارد کنندگان کالا اجباری است. شرکت بیمه تجارت نو این پوشش بیمه‌ای را به واردکنندگان کالا به کشور ارائه می­کند.

بیمه باربری صادراتی: کالاهایی که از ایران به مقصد کشورهای خارجی حمل می‌گردد، بر اساس انواع شرایط فروش نیاز به بیمه ­نامه صادراتی دارند. به موجب این بیمه، شرکت بیمه تجارت نو کالای صادره از کشور ایران تا کشور مقصد را تحت پوشش قرار می‌دهد.

بیمه باربری داخلی: کلیه تولیدات و محمولاتی که توسط تولیدکنندگان و تجار در محدوده جغرافیایی کشور ایران جابجا می‌شوند، توسط این بیمه‌ تحت پوشش بیمه‌ای نزد شرکت بیمه تجارت نو قرار می‌گیرند.

بیمه باربری ترانزیت: مبدأ و مقصد برخی از حمل‌ها در خارج از مرزهای جغرافیایی ایران بوده و کشور ایران تنها در مسیر حمل قرار دارد. محموله مورد بیمه در این نوع حمل در گروه بیمه‌های باربری ترانزیت تحت پوشش بیمه‌ای قرار می‌گیرد.