بیمه مسئولیت

بر اساس ماده یک قانون مسئولیت مدنی ایران(مصوب ۱۳۳۹ ) هر‌کس در نتیجه بی‌احتیاطی، به جان یا سلامتی یا مال افراد دیگر لطمه‌ای وارد کند و موجب ضرر مادی به دیگری شود، مسئول جبران خسارت ناشی از عمل خود است.

امروزه، با توسعه جوامع و گسترش فعالیت‌های اجتماعی، هر شخصی می‌تواند در نتیجه عمل یا ترک عمل خود خطری ایجاد نماید و موجب زیان به دیگری گردد و مسئول شناخته شود که در این صورت باید خسارت وارده را جبران کند .مناسب­ ترین راه برای جبران چنین خسارت‌هایی بیمه مسئولیت است که با پرداخت مبلغ اندکی(‌حق بیمه ) آرامش و امنیت حرفه­ای را برای فعالان اقتصادی شاغل در کارهای ساختمانی‌، خدماتی‌، صنعتی‌، تولیدی و عمرانی به ارمغان می­آورد.

این بیمه‌نامه در صدد تأمین و جبران خسارت‌هایی است که بر اثر تقصیر و خطا، غفلت، اشتباه و یا فعالیت مخاطره‌آمیز بیمه‌گذار متوجه دیگران می‌شود.

انواع بیمههای مسئولیت

۱- بیمه مسئولیت کارفرما در قبال کارکنان

شامل بیمه مسئولیت کارفرمایان واحدهای خدماتی، تولیدی و صنعتی، پیمانکاران پروژه‌های عمرانی و سازندگان ساختمان از سوی شرکت بیمه تجارت نو می­باشد که پوشش‌هایی نظیر جبران خسارت‌های حین مأموریت خارج از کارگاه، پوشش اماکن وابسته به کارگاه، خسارت‌های ناشی از حوادث نقلیه موتوری داخل کارگاه، پوشش مسئولیت پیمانکاران فرعی، پوشش مسئولیت مهندسان ناظر یا مشاور، پرداخت خسارت بدون رأی دادگاه، پرداخت خسارت پزشکی بدون اعمال تعرفه، جبران مطالبات سازمان تأمین اجتماعی و خدمات درمانی (ماده ۶۶ سازمان تأمین اجتماعی)، پوشش شخص کارفرما و پیمانکار، پوشش خسارت‌های جانی وارد به اشخاص ثالث، ما ­به التفاوت افزایش دیه هر سال علاوه بر میزان تعهدات خریداری شده در بیمه‌نامه حداکثر تا ۳ سال، پرداخت دیه دوم، پرداخت غرامت روزانه کارگران خسارت­دیده، صدمات جسمی‌کارکنان بر اثر حوادث غیرمرتبط با فعالیت اصلی بیمه­‌گذار و … را تأمین می­کند.

۲- بیمه مسئولیت حرفهای

هر شخص که اشتغال به شغل و حرفه‌ای دارد، ممکن است بر اثر خطا، قصور و یا غفلت موجب ایراد خسارت به جان و یا مال دیگران شود؛ چه حادثه ناشی از عملکرد خود و چه ناشی از عملکرد زیردستان وی باشد. شرکت بیمه تجارت نو مسئولیت ناشی از حرفه تخصصی هر شخص مانند پزشکان، پیراپزشکان، مهندسان، مالکان اقامتگاه­ها، تعمیرگاه­ها، وکلا و .. را در برابر دیگران بیمه می­کند.

۳- بیمه مسئولیت تولیدکنندگان کالا

به موجب این بیمه‌نامه، شرکت بیمه تجارت نو متعهد می‌شود خسارات جانی یا مالی وارد به مصرف­کنندگان و اشخاص ثالث که ناشی از عدم ایمنی، عیب و نقص کالای تولیدی و عرضه­ شده توسط بیمه‌گذار بوده را براساس بیمه‌نامه صادره جبران کند.

۴- بیمه مسئولیت مدنی عمومی

شرکت بیمه تجارت نو مسئولیت مدیران پروژه و صاحبان شغل و یا فعالیت را در قبال اشخاص ثالث و استفاده­کنندگان از خدمات بیمه می‌کند. نظیر مسئولیت ناشی از نصب و نگهداری تابلوهای تبلیغاتی و بیلبوردها، مسئولیت نصابان آسانسور و پله‌برقی، مسئولیت فنی بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها، مسئولیت دارندگان ماشین‌آلات راهسازی ـ صنعتی ـ کشاورزی، مسئولیت جامع شهرداری در قبال شهروندان، مسئولیت ناشی از آتش‌سوزی در قبال همسایگان، مسئولیت ناشی از اجرای پروژه‌های آب، برق ، گاز ، فاضلاب و مخابرات، مسئولیت ناشی از اجرای عملیات ساختمانی در برابر اشخاص ثالث، مسئولیت پیمانکاران، مسئولیت پارکینگ‌داران، مسئولیت مدیران و مجریان نمایشگاه‌ها و … .

۵- بیمه مسئولیت مدنی ناشی از قرارداد(مسئولیت قراردادی)

دو طرف یک قرارداد ممکن است به طور غیر عمد یا سهوی در نتیجه عدم رعایت مفاد قرارداد باعث زیان به طرف دیگر ‌شوند. شرکت بیمه تجارت نو با صدور این بیمه‌نامه خسارت‌های مالی ناشی از مسئولیت بیمه‌گذار وارد به طرف دیگر قرارداد را تحت پوشش قرار می‌دهد نظیر بیمه‌نامه‌های مسئولیت مدنی متصدیان حمل و نقل داخلی و بین المللی(CMR) ، مسئولیت مدنی موجر در قبال مستاجر، مسئولیت مدنی مستاجر در قبال موجر و ….

این شرکت انواع بیمه‌های مورد نیاز اشخاص را با هدف تأمین سلامت، ارائه امنیت و آرامش در زمان نیاز و به منظور کاهش نگرانی‌های احتمالی در هنگام بروز بیماری و حادثه در کشور ارائه می­کند و در تلاش است که بدین­وسیله تکیه­ گاهی مطمئن و مستحکم برای کلیه اقشار جامعه باشد.